KOLEJNE KROKI

Rok
2021

PRZEWIDYWANIE PRZYSZŁOŚCI STAŁO SIĘ JESZCZE TRUDNIEJSZE.

Co przyniesie ten rok? Niestety COVID-19 zniszczył wiele planów naszych klientów, a końca pandemii nie widać. Dla nas Radców Prawnych jest to szczególny okres. Nowe ustawy i rozporządzenia znacznie zagmatwały to, co dotąd proste nie było. Mierzymy się z tym razem z Wami.

ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE

Stoimy po stronie ofiar i osób pokrzywdzonych

Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie mamy pewności wychodząc z domu, że ponownie do niego wrócimy. Cali, zdrowi i bez żadnych uszczerbków.

Kiedy życie nas  nieprzyjemnie zaskoczy, reagujemy na tyle na ile starcza nam sił, wiedzy i umiejętności, a gdy ugasimy już wszystkie pożary przychodzi taki moment, aby oszacować starty. Te realne, materialne ale również te, które tak trudno wycenić.
Strata majątku, utrata kogoś bliskiego często spowodowana jest przez kogoś z naszego otoczenia: klienta, kontrahenta, urzędnika lub sąsiada. Czasami jest to przypadek. Często jest to celowe działanie.
Gdy przydarza nam się coś złego mamy narzędzia prawne, które umożliwiają nam dochodzenia rekompensaty naszej krzywdy i nie boję się tutaj użyć tego wyrażenia: bezpośredniego wskazania osoby, która jest winna za ten stan rzeczy. To mocne stwierdzenie, ale gdy wali nam się życie, to chcemy sprawiedliwości i chcemy wiedzieć, kto jest za to odpowiedzialny.
W mojej wieloletniej praktyce wielokrotnie podejmowaliśmy wygarną walkę o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Stawaliśmy po stronie ofiar i osób pokrzywdzonych. I to nie tylko tych, które utraciły zdrowie czy majątek, lecz także tych, których pozbawiono godności i poszanowania.
Znam prawo. Wiem jak to działa. I chociaż żadna zasądzona kwota nie jest w stanie ukoić bólu lub cierpienia, to jednak może złagodzić negatywne skutki zdarzeń, do których przyczyniły się osoby trzecie. Nie bójcie się zatem – dochodzić swoich praw. Nie bójcie się żądać zwrotu nakładów, kosztów i rekompensaty za doznaną krzywdę.

PRAWO RODZINNE

Rozwód, czy można to zrobić kulturalnie?

Decyzja o rozstaniu bywa bolesna i lepiej jej nie komplikować. 

Decyzja o rozstaniu to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Ma wpływ na życie całej Rodziny niezależnie czy tej formalnie związanej małżeństwem, czy też osób żyjących w związkach partnerskich. Gdy trzeba podjąć decyzję o przeprowadzce, ustaleniu kontaktów z dziećmi, alimentach lub dokonać podziału majątku – wkradają się negatywne uczucia, które często utrudniają rozstanie się w kulturalny i cywilizowany sposób.

Gdy targają nami emocje trudno jest uwierzyć, że rozejście się z klasą jest to możliwe. Jednak moje doświadczenie pozwala mi napisać, że rozwód da się przeprowadzić w ten sposób, choć w skrajnych wypadkach jest to niezwykle trudne.

Powierzenie swoich spraw profesjonaliście z pewnością to wszystko ułatwi. Przez lata działalności przekonałam się nie raz, że bez dobrego prawnika ochrona dobra swojego i dzieci, a także zabezpieczenie własnego majątku, bardzo się komplikuje.

Warto sobie uświadomić, ze rozwód to nie porażka. To nowy początek, którego nie powinniśmy zmarnować. Wybierzmy się w tą podróż mając bagaż pełen nie tylko złych doświadczeń, ale przede wszystkim zabezpieczenie na dalsze życie. Zacznijmy więc od prawidłowo poprowadzonego procesu rozwodowego, rzetelnego rozliczenia majątku wspólnego, ustalenia obowiązku alimentacyjnego i co najważniejsze – ochrony dzieci, ich interesów i zachowania więzi pomiędzy dziećmi a rodzicami.

Chociaż Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje sprawy małżeńskie to jednak obecna teraźniejszość wyraźnie pokazuje, że brakuje jasnego normatywnego ukształtowania stosunków pomiędzy partnerami, których nie łączył związek małżeński, a którzy przez lata tworzyli rodzinę.

Dość często słyszę pytanie : czy konkubinat można rozliczyć ?

Przez lata partnerzy wspólnie gromadzili majątek, wspólnie prowadzili firmy, choć często tylko na jedno nazwisko, wspólnie kupowali domy, brali kredyty, zaciągali długi. To przecież nie znika wraz z decyzją o rozstaniu. To wszystko można rozliczyć.

PRAWA AUTORSKIE A PORTALE SPRZEDAŻOWE

Kontrowersyjny punkt regulaminu Allegro

Czy portale aukcyjne mogą rozdawać Twoje zdjęcia innym sprzedającym?

Zwrócił się do nas Pan Jarek , wykonujący zlecenia fotograficzne, którego zaniepokoił punkt Regulaminu Allegro.pl, mogący mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe dla niego i sprzedających dokonujących transakcji na największym w Polsce portalu aukcyjnym. Otóż w pkt. 5.5 Regulaminu czytamy , iż „….Użytkownik z chwilą wprowadzenia do Oferty (publikacja w Allegro) treści stanowiących przedmiot ochrony prawa autorskiego, w szczególności znaków, logotypów, wizerunku, opisu oraz zdjęć („Treść”), zezwala Allegro.pl na nieodpłatne, niewyłączne, nieograniczone czasowo i terytorialnie korzystanie z tych Treści w następującym zakresie:
a. utrwalania i zwielokrotniania wszelkimi technikami, w tym także przez dokonywanie zapisu oraz kopii na wszelkiego rodzaju nośnikach papierowych, elektronicznych, magnetycznych bądź optycznych;
b. rozpowszechniania za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych (w tym internet i sieci GSM) w jakikolwiek sposób i przy użyciu jakiejkolwiek technologii, w szczególności poprzez: rozpowszechnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp do Treści w miejscu i czasie przez siebie wybranym oraz inne sposoby eksploatacji w sieciach telekomunikacyjnych bez względu na możliwe do zastosowania sposoby ograniczania dostępu; publiczne wyświetlenie oraz odtworzenie, w tym również poprzez mechanizmy automatycznego odtwarzania Treści na stronach internetowych;
c. publicznego wykonania, wystawiania, wyświetlania, odtwarzania oraz nadawania i reemisji;
d. użyczania i wprowadzania do obrotu.
Zgoda Użytkownika obejmuje także tworzenie opracowań Treści przez Allegro.pl i korzystanie z tych opracowań w zakresie, w którym Allegro.pl jest uprawnione do korzystania z Treści oraz na udzielanie dalszych zgód w zakresie odpowiadającym udzielonej Allegro.pl zgodzie.

I tutaj rodzi się pytanie, czy Sprzedający ( Użytkownik ) na pewno wie co przekazuje Allegro.pl i jakie to dla niego niesie konsekwencje. I czy Twórcy, którzy przenoszą swoje prawa majątkowe na Sprzedawców mają świadomość, że licencją do ich utworów za chwilę będzie dysponowało Allegro.pl oraz inne podmioty, którym Allegro udzieli dalszej zgodny na korzystanie z Treści ( utworu ) ? Jak bardzo zmieni się sytuacja prawna każdej z zainteresowanych stron : Sprzedającego, Twórcy oraz Allegro.pl? A przede wszystkim…kto za to zapłaci?
Podejmując decyzje biznesowe należy wziąć pod uwagę całokształt stosunków panujących pomiędzy stronami oraz otoczenie prawne , które często determinuje te decyzje. Zmiana choć jednej zmiennej w takim układzie rodzi skutki dla wszystkich zainteresowanych stron. Czy zatem może mieć tutaj zastosowanie klauzula rebus sic stantibus? Nad tym będziemy pracować w tym miesiącu.

MAMY LUTY

Covidowe obostrzenia nadal w mocy

Przedsiębiorco – dobrze wiedzieć jakie są fakty:

Z dniem 1 lutego 2021 roku rząd poluzował obostrzenia związane z zagrożeniem epidemicznym. Otwarto sklepy w centrach i galeriach handlowych a także muzea i galerie sztuki.  Pozostałe placówki dalej pozostają zamknięte  w tym:

  • restauracje , bary i podmioty prowadzące działalność gastronomiczną mają zakaz prowadzenia działalności stacjonarnej – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos,
  • ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami),
  • nieczynne są stoki narciarskie,
  • zawieszona jest działalność teatrów, kin , klubów nocnych, dyskotek,
  • branża fitness nie może prowadzić działalności – zamknięto baseny, aquaparki, siłownie, hale sportowe,
  • utrzymano ograniczenia w transporcie publicznym, w kościołach, w przekraczaniu granic i w ruchu międzynarodowym,
  • obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronach rządowych, wymienione ograniczenia mają zostać utrzymane do 14 lutego 2021 roku.

Czy możemy coś z tym zrobić? Skorzystać z pomocy rządu lub instytucji publicznych? Poczekać? Zbuntować się? Cierpliwie znosić ograniczenia?

Nie wiesz co robić ? Skontaktuj się z nami.

ZOSTAŁY TYLKO DETALE

I już po remoncie.

Włożyliśmy wiele wysiłku, aby odzyskać dawny urok pomieszczeń w których spędzamy tak wiele czasu.

Każda kolejna przestrzeń, jaką przywracaliśmy do stanu używalności, niezmiernie nasza cieszyła. Zdarzały się dni szczególne, kiedy odkrywaliśmy zamysły projektanta i wykonawcy, które ucierpiały w wyniku działań kolejnych użytkowników.

Zakończyły się prace remontowe. Pracujemy jeszcze nad detalami, które odsłoniliśmy w trakcie ostatnich prac budowlanych. To będzie prawdziwa wisienka na torcie.

Odwiedź nasz profil Facebook

ŚRODA

KWIECIEŃ

Odszkodowanie i zadośćuczynienie

09:00

SOBOTA

MARZEC

Podział majątku. Co zrobić, aby to co Twoje zostało przy Tobie

09:00

SOBOTA

MARZEC

Alimenty. Najważniejsze jest dobro dziecka

09:00

SOBOTA

MARZEC

Rozstanie w związku niesformalizowanym

09:00

SOBOTA

MARZEC

Rozwód. Lepiej to zrobić z klasą

09:00

SOBOTA

LUTY

Kary za nieodprowadzony VAT od sprzedanej nieruchomości

09:00

PONIEDZIAŁEK

LUTY

Bezpłatna pomoc prawna ofiarom przestępstw

09:00

SOBOTA

LUTY

Kontrowersyjny punkt regulaminu Allegro.pl

09:00

ŚRODA

LUTY

Możemy Ci pomóc uratować biznes

09:00

WTOREK

LUTY

Kodeksy vs Lockdown? Co mówią konkretne przepisy?

09:00

PIĄTEK

STY

Veto czy Lockdown? Protestować czy korzystać z tarczy antykryzysowej?

09:00

POn

STY

Bezpłatna Pomoc Prawna w Miastku

09:00

CZW

GRU

Wspaniałego Nowego Roku 2021 !

18:00

czw

GRU

Życzymy Wam udanych Świąt Bożego Narodzenia

13:00